Cuma , Ağustos 23 2019
Anasayfa / GUSSE'den / İnternetten Güvenli Alışveriş (Online Alışveriş)

İnternetten Güvenli Alışveriş (Online Alışveriş)

Dünya nüfusunuz büyük bir bölümünün online olmasının vermiş olduğu etkiyle internet günlük yaşantımızı önemli ölçüde değiştirdi. Artık alışveriş yapmak yada halletmemiz gereken banka işlerini halletmek için mesai saatlerinin bitmesini vs. beklemeden mesai saatleri içerisinde yada evimizden çıkmadan online olarak işlerimizi halledebiliyoruz. Gerek alışveriş olsun gerek faturalarımız olsun yada iş çıkışı arkadaşlarımızla sosyalleşebileceğimiz tiyatro yada sinema aktiviteleri için biletlerimizi yine online olarak alabiliyoruz. Çok önemli bir düzeyde günlük yaşantımızı kolaylaştıran internet bizi dünyayla bağlamasının faydaları saymakla bitmez. Fakat internetin faydalarının yanında elbette zararlı olan tarafları da var.

Bizi dünyaya bağlayan internetin tüm dünyayının da bizimle iletişime geçmesine olanak sağlıyor. Bu bireysel kullanıcılar için bazı zamanlar büyük tehlikeler yaratabilir. Nasıl güvenli alışveriş yapılır, bu tehlikeler nelerdir ve nasıl korunulur size anlatmaya çalışacağız. Umarız bu yazımızdan sonra yapacağınız online alışverişlerde ve sosyal medya kullanımınızda daha bilinçli bir tüketici olabilirsiniz.

Güvenli Alışveriş Nedir?

İnternetten yapacağınız alışverişlerde satın aldığınız ürünün sizin aldığınız ürün yerine başka bir ürün gönderilmesi, aldığınız ürünün size vaadedilen seviyede olmaması, kimliğinizin yada kredi kartı bilgilerinizin çalınması gibi daha çoğaltılabilecek onlarca sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu tür sorunlarla karşılaşmamanız için tüm dünyadaki devletler hızla gelişen internet ortamını güvenli hale getirebilmek için yasalar çıkarsa da internet o kadar hızlı gelişiyor ki bu hıza yetişmek bazen mümkün olmayabiliyor. Bu yüzden yapacağınız online alışverişlerde sizin de dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Bunları sıralayacak olursak ilk başta alışveriş yapacağınız internet sitesinde mutlaka SSL Sertifikası bulunması gerekiyor.

İkinci olarak Ticaret kanunlara uygun olan e-ticaret sitelerinde Kullanıcı gizlilik sözleşmesi ve mesafeli satış sözleşmesi bulunması gerekiyor. Bunlara istinaden başka bir önemli konu ise alışveriş yapacağınız sitenin hangi firmaya ait olduğunu anlatan bir hakkımızda sayfası ve fiziksel olarak ulaşabileceğiniz açık adresi bulunan bir iletişim sayfasının bulunması mutlaka gerekiyor. Ve son adım olarak alışveriş yaptığınız siteye kart bilgilerinizi girip ödeme yapmak için güvenmeniz gereken bir ödeme yöntemi var. Bu ödeme yöntemi sanal posların içerisinde en güvenli ve kullanışlı olan 3D Secure ödeme yöntemidir. Bu konu başlıklarını yazının devamında sizlerle örneklerle birlikte paylaşacağız.

1. SSL Sertifikası Nasıl Olur ve Nedir?

SSL sertifikasını teknik açıdan kısaca özetlemek gerekirse internet sitesi ile internet sitesinin barınmış olduğu sunucu arasındaki veri transferini şifrelen ve güvenli olmasını sağlayan uygulamadır. Dolaştığınız internet sitelerinde yapmış olduğumuz her işlemi yani dolaştığımız sayfaları, doldurduğumuz formları şifreleyip sunucuya gönderir bu sayede kötü amaçlı kişiler tarafından ele geçirilmeye çalışıldığında verileriniz şifrelenmiş olduğu için hiç bir anlam taşımayan veriler haline gelir. Peki bir sitede SSL sertifikası olduğu nasıl anlaşılır? ve her SSL Sertifikası güvenlimidir? sorularının cevabını da görsel örneklerle gösterelim.

SSL Sertifikası Nasıl Anlaşılır

SSL sertifikaları olan sitelerde her zaman URL adresleri https:// ile başlar ve yeşil renk ile yazılı olur. Fakat bazı zamanlar vardır. SSL sertifikaları eldeki verileri şifrelemez ve bu veriler çalınmaya açık olurlar. Bu zamanları da tespit edebilmek için yukarıdaki görselde yeşil olarak yazan Nazar Kundura San. Tic. Ltd. Sti. gibi bir bilginin bulunması ve bu bilginin sol tarafında yeşil kilit ikonunun bulunması gerekir. Eğer yeşil kilit ikonu yoksa bu URL üzerindeki yaptığınız işlemlerin şifrelenmediğini anlayabilirsiniz. Güvenli alışverişin ilk adımı alışveriş yapacağınız sitelerde SSL sertifikasının olmasıdır.

2. Kullanıcı Gizlilik ve Mesafeli Satış Sözleşmesi

Türkiye devletinin çıkarmış olduğu Türk Ticaret Kanununa göre online alışveriş sağlayan bütün sitelerde kullanıcı gizlilik sözleşmesi ve mesafeli satış sözlezmesi bulunması yasal zorunluluk haline geldi. Bu yüzden yapacağınız online alışverişlerde mutlaka bu sözleşmelerin olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca bankalardan temin edilen sanal poslar içinde mutlaka uyulması gereken şartlardan biridir. Bu sözleşme örneklerini görmek için aşağıdaki butonları tıklayıp örnekleri inceleyebilirsiniz.

3. İnternet sitesi güvenirliği

Alışveriş yapacağınız internet sitesinin teknik açılar dışında birde size vermesi gereken fiziksel kanıtlar vardır. Bu kanıtlar alışveriş yapacağınız internet sitesinin hayali mi yoksa tüzel mi olduğunu ispatlar niteliktedir. Bu detaylar gezmiş olduğunuz sitenin kendisini anlattığı bir hakkımızda sayfasının olması gerekiyor. Bu hakkımızda sayfasında vermiş olduğu bilgiler çoğunlukla ne kadar güvenilir olduğunun bir nevi ispatıdır. Ayrıca iletişim sayfasında fiziksel olarak iletişime geçebileceğiniz adresi ve iletişim kanalları da bulunması gerekiyor. Güvenli olduğundan şüphelendiğiniz sitelerde bu tarz incelemeler yaparak sitenin güvenirliğini sorgulayabilirsiniz. Ayrıca son olarak almak istediğiniz ürünün ismini ve internet sitesinin adını Google ve benzeri arama motorlarında aratarak bu site ve ürün hakkındaki yorumlara erişebilir ve daha önce bu siteden alışveriş yapmış kullanıcıların yorumlarını okuyabilir yada bu kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

GUSSE’nin kim olduğunu bilmek için online alışveriş yapabileceğiniz internet sitemizdeki hakkımızda sayfaısını inceleyebilirsiniz.

4. Sanal POS 3D Secure Ödeme Yöntemi

Web siteleri üzerinden, kredi kartı ile yapılan ödemelerde kart sahibinin kart güvenliğini sağlamak amacıyla bankaların firmalar ile yaptığı ortak çalışmaya 3D Secure denir. 3D Secure ile yapılan ödemelerde banka ve kullanıcı ekranında, banka tarafından sunulan özel bir 3D işlem ekranı açılır ve alışveriş yapılan kredi kartının sahibinin cep telefonuna sms ile onay kodu gönderilir veya kart sahibi dışında kimsenin bilmediği özel bilgiler istenir. Bu şekilde yapılan başarılı ödeme işlemlerinde, banka herhangi olumsuz bir durumda tüm sorumluluğu üzerine alır.

3D Secure, çalıntı bir kredi kartı ile yapılacak alışverişleri rahatlıkla önler. Sebebi de kart sahibinin telefonuna onay sms bilgisi gönderilerek ödemenin tamamlanmasıdır.

Aşağıda Örnek 3D Secure Ekranlarını Görebilirsiniz:

3D Secure Sanal POS

3D sisteminin kart sahibine faydaları

  • İnternet alışverişlerinizde, 3D Secure / Verified by Visa / SecureCode, mevcut kart bilgilerinizi korur. Sisteme kayıt olmak ve kullanmak çok kolaydır.
  • Koruma: 3D Secure, mevcut kart bilgilerinizi, kendinizin belirleyeceği şifreniz ve kişisel güvenlik cümleniz ile korumaya alır.
  • Kolaylık: Sizden başka hiç kimse katılımcı internet mağazalarından sizin kartınızla alışveriş yapamaz. 3D Secure şifrenizi sadece siz bilebilirsiniz.
  • Kolay Kayıt ve Kullanım: Sisteme kayıt olmak internet uzerinden çok kolaydır. Kayıt olduktan sonra, tek yapmanız gereken ödeme sırasında şifrenizi girmek.

İlgini Çekebilir

Her Güne Spor Ayakkabı Giymek İçin Nedenler

Aslında haftanın her günü spor ve rahat olmak istiyorsunuz, fakat patronunuz burun kıvırıyor, arkadaşlarınız kınıyor, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir