Cuma , Ağustos 23 2019
Anasayfa / Sağlık & Yaşam / Ayakkabı nasıl kurutulur?

Ayakkabı nasıl kurutulur?

Ayakkabılarınızın ıslanması çok olağan ve başınıza sık sık gelen bir durumdur. Yaz aylarının en sıcak günlerinde bile herhangi bir şekilde ayakkabılarınızı ıslatabilirsiniz. Bunun dışında elbette yağmurlu, karlı havalar ile boğuştuğunuz günlerde ayakkabılarınız daha çok ıslanıyor fakat, ayakkabılarınız ne kadar ıslanırsa ıslansın. Az yada çok fark etmeden ıslak kalmaması ve kuruması çok önemli. Aksi durumda doğru şekilde kurutmazsanız deri sertleşmesi, deri çatlaması, ayakkabının küçülmesi veya kötü kokmasına neden olabilir. Ayrıca, nemli ayakkabının içerisinde bakteriler çoğalır ve bu ayakkabıdan daha çok sizin ayağınıza zarar verir.

Ayakkabı nasıl kurutulur sorusunun önemi kadar nasıl kurutulmamalı sorusu da oldukça önemlidir. Aksi halde ayakkabınızı kuruturken de ayakkabınıza önemli zararlar verebilirsiniz. İlk olarak çok kısa bir şekilde nasıl kurtmamanız gerektiğini açıklayalım: Ayakkabılarınızı kuruturken soba, kalorifer vb. ısıtıcıların çok yakınına yada direk temas edeceği yerlere koymayınız. Ayrıca ayakkabılarınızı direk güneş ışınlarının altına koyarak kurutmayınız. İdeal kurutma sıcaklığı 20-25 derece arasında olmalıdır.

Islanan Deri Ayakkabılar Nasıl Kurutulur?

Ayakkabınızı kurutmadan önce temizlemeye gereksinim duyabilirsiniz. Eğer ayakkabınızın temizlenmesi gerekiyorsa ayakkabıyı sakın çamaşır makinesına atmayın yada bol su ile yıkamaya kalkmayın. Ayakkabınızı temizlemek için ılık su ile nemlendirilmiş bir bezi arab sabununa yardımıyla biraz sabunladıktan sonra ayakkabınızı hafif bir şekilde ve nazikçe silebilirsiniz. Ayakkabının kurutma işlemini elektrikli ayakkabı kurutucuları ile yapabilirsiniz. Bu aletleri uygun fiyata satın alabilirsiniz. Elektrikli ayakkabı kurutucuları, ıslak olan ayakkabının içerisine sıcak hava üflerler ve bu yolla ayakkabıyı kuruturlar. Eğer böyle bir imkanınız yoksa deri ayakkabılarınızı balkonda ya da hava alan başka bir mekanda kurutma işlemini yapın. Ayakkabı kuruduktan sonra, deri ayakkabı boyasıyla ayakkabınızı boyayarak eski haline kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Islanan Süet ve Nubuk Ayakkabılar Nasıl Kurutulur?

Nubuk ve süet ayakkabılarda malzeme benzerliği olarak deri ayakkabılara benzediği için deri ayakkabıya yapılan bakımlar bu ayakkabılar içinde geçerlidir. Fakat süet ve nubuk ayakkabılarda temizleme işlemlerinden sonra renk kaybı oluşabilir. Renk kaybını gidermek için süet ve nubuk ayakkabılara özel boyalar ile boyanmalıdır.

Bez Ayakkabılar Nasıl Kurutulmalı?

Bez ayakkabılar yapısından özen isteyen ayakkabılardır. İnternet sitemizden ve mağazamızdan satışını yaptığımız Asics, Onitsuka Tiger, Slazenger, Dunlop, Merrel ve Salomon ayakkabılarında bakımları çok önemlidir. Bu nedenle bez ayakkabıların kurutulması için en iyi yöntem, çamaşır asar gibi güneşli bir havada asılması ve bu şekilde kurumaya bırakılmasıdır.

Ayakkabılar hassas aksesuarlar oldukları için sadece ıslandığı zaman değil belirli aralıklarla da bakımlarının yapılması gerekmektedir. İçindeki kötü kokunun giderilmesi ve ayakkabının bir süre dinlenebilmesi için bazı bakımlara ihtiyacı vardır. Ancak yağmurlu veya karlı havalarda narin ayakkabılarla dışarıya çıkmamaya da özen göstermeniz ayakkabılarınızın ömrünü uzatmanızı sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir