Cuma , Ağustos 23 2019
Anasayfa / Sağlık & Yaşam / 5 Adımda Mutlu Olalım!

5 Adımda Mutlu Olalım!

Mutlu Olmanın Yolları

Kimi insanların tüm günlerinin mutlu geçmesi için bir çocuğun gülümsemesi, aynada kendi yüzlerini görmeleri, yoldan geçen sevimli bir kedi yeterliyken kimileri ne olursa olsun bir türlü mutlu olamazlar. Mutluluğumuzu belirleyen şey nedir? Bazı araştırmacılara göre mutluluğa eğilimimiz genetik faktörler tarafından belirleniyor. Kimi insanların beyinleri bir serotonin (mutluluk hissi sağlayan hormon) makinesi gibi çalışırken kimileri daha doğuştan kronik depresyona meyilli. Peki, bunu değiştirmek elimizde mi? Evet! Hem de sadece 5 adımda!

1. Hayal Kurun!

Mutlu Olmanın Yolları
Mutlu Olmanın Yolları

Sabah uyanınca yataktan çıkmak için acele etmeyin. Gün içinde yapmanın sizi mutlu edeceği bir şeyin hayalini kurun. Bugün en yakın arkadaşımı arayacağım. Bugün güzel kedimin tüylerini okşayacağım. Bugün bahçeyi sulayacağım. Bugün köşedeki çiçekçiye uğrayıp bir göz atacağım… Hayaliniz yeni başlayan gün için sizi motive edecektir.

2. Bir Mutluluk Defteriniz Olsun!

Gün içinde sizi mutlu eden şeyleri her an yanınızda taşıyabileceğiniz bir deftere not edin. Tek kural deftere hiçbir kötü düşüncenin, hiçbir kötü anının giremeyecek olması. Gün içinde sayfaları karıştırmak yüzünüzü gülümsetecek. Göreceksiniz.

3. Olaylar Değil, Kavramlarla İlgili Konuşun!

Bu da ne demek? En basit anlamıyla ucuz dedikodudan uzak durun. Bütün gün boyunca Ayşe’nin pantolonunu rengi, Leyla’nın boyunun kısalığı, Meltem’in yeni çantası vs. hakkında konuşmak gün sonunda sizi yormuyor mu? Zihninizin isimlerle olaylarla dolup taştığını, beyninizin adeta patlayacak gibi olduğunu hissetmiyor musunuz?

4. Taze Çimen Kokusu Alın!

Çimen Kokusu
Çimen Kokusu

Koklama en güçlü duyularımızdan birisidir. Basit görünen bu eylem beynimizin zevk merkezini uyarıyor. Kendinizi gergin mi hissediyorsunuz? Taze kesilmiş çimenleri koklayın. Çim kokusu nefes gerilimimizi azaltmaya yardımcı olan beyin kimyasallarımızı harekete geçiriyor. Şehir hayatında taze çimenlere ulaşmak zor mu diyorsunuz? O halde çimen kokusu içeren parfümler, yağlar, mumlar ve temizlik ürünlerini deneyin. Bunlar taze çimenin kendisi kadar etkili olmayabilir ama denemeye değer!

5. Mutlu Arkadaşlarınızla Buluşun!

Yalnızlığın sizi karamsarlığa ittiğini biliyorsunuz ancak karamsar bir ruh halindeyken de kimseyi görmek istemiyorsunuz değil mi? Bu döngüden kurtulmanın çaresi basit! Yalnızca kendinizi kötü hissettiğinizde, ihtiyacınız olduğunda değil, sık sık sizi mutlu eden arkadaşlarınızla buluşun. Unutmayın, mutluluk bulaşıcıdır!

6. Sevdiklerinizi Kucaklayın!

Sevdiklerinizi Kucaklayın
Sevdiklerinizi Kucaklayın

10 saniye ayrılan iyi bir kucaklamanın vücudunuzu hiç olmadığı kadar rahatlattığını fark edeceksiniz. Sevdiğimiz birisine sarıldığımızda vücudumuz oksitosin hormonu salgılar. Bu hormon sempatik sinir sistemimizi harekete geçirerek vücudumuzdaki gerilimi ve kaygıyı azaltır. Sevdiklerinizi kucaklayın hem kendinizi hem onları mutlu edin!

Tabi birde alışveriş yapmakta mutlu olmak için güzel bir yöntem fakat her gün alışveriş yapmak maddiyat için yararlı olmayabilir. Yinede bu sezonun trend ayakkabıları için sizi internet sitemize yada mağazalarımıza bekliyoruz…

Trend Ayakkabı Modelleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir